Staff directory

  • All
  • Admin Support
  • Admission
  • Admissions
  • Advancement
  • Athletics
  • Facilities
  • Family Ministry
  • Finance
  • Food Service
  • Human Resources
  • IT
  • Leadership Team
  • Lower School
  • Operations
  • Student Support
  • Upper School
All
  • All
  • Admin Support
  • Admission
  • Admissions
  • Advancement
  • Athletics
  • Facilities
  • Family Ministry
  • Finance
  • Food Service
  • Human Resources
  • IT
  • Leadership Team
  • Lower School
  • Operations
  • Student Support
  • Upper School

Mike Bergman

Manager of Storytelling and Stewardship
Department
Advancement

Nash Anderson

Coordinator - Main Office
Department
Admin Support

Nathan Ziegler

Principal - US
Department
Leadership Team

Nicki Stark

Teacher - US Learning Specialist
Department
Student Support

Noele Orellana

Teacher - Kindergarten Foundations
Department
Lower School

O’Quba Duressa

Coordinator - Admissions
Department
Admissions

Patricia Lira-Angeles

Lunch Server
Department
Food Service

Peter Brandt

Director - Hope Tech
Department
Upper School

Phyllis Gregg

Title 6-8 Math
Department
Student Support

Priya Turner

Lower School Aide
Department
Lower School

Rena Hall

Director - 3-5; Dean- Students - LS
Department
Lower School

Russ Gregg

Head of School
Department
Leadership Team

Sami Mort

US Logistics Coordinator
Department
Upper School

Samuel Kelley

Teacher - MS Latin/9th Writing/Bible
Department
Upper School

Sandra Hayden

Teacher - Kindergarten PE and Technology; LS Aide
Department
Lower School

Sara Gidey

Admin Assistant - US
Department
Admin Support

Sara Neterer

Health Assistant
Department
Operations

Scott Severson

Advancement - Partner Relations & Development Assistant
Department
Advancement

Sharon Kim

MLL
Department
Student Support

Shaun LaRose

Teacher - US Art
Department
Upper School

Shelita Kelly

Teacher - K, 1st, 6th Grade Art
Department
Lower School

Sierra Stephenson

Teacher's Aide
Department
Upper School

Simon Hall

Teacher - Technology/Tech Integration Specialist
Department
Upper School

Stephanie Dietsche

Aide - Kindergarten
Department
Lower School

Stephanie Englar

Teacher - 1st Grade
Department
Lower School

Steve Carlisle

Teacher - 7th/8th Grade Bible
Department
Upper School

Steve Johnson

Director - Finance and HR
Department
Finance

Steve Quiggle

Teacher - 7th/8th Science
Department
Upper School

Susan DeYoung

Title I Specialist K-2
Department
Student Support

Susan Pearce

Teacher - 10th Grade Biology
Department
Upper School

Tanja Pankratz

Teacher - 3-5 Learning Specialist/Reading and Math
Department
Student Support

Tate Randall

Teacher - 7th/8th Grade History
Department
Upper School

Tennille Ziegler

Director - Human Resources
Department
Human Resources

Winter Pryor

Teacher - 1st Grade
Department
Lower School

Yonas Hailu

Teacher - ELL - Middle School
Department
Student Support

Yvette Davis

Coordinator - Parent Covenant
Department
Family Ministries